Czym jest oprogramowanie open source i czy warto z niego korzystać?
Oprogramowanie open source opiera się na otwartości i dostępności, a co za tym idzie – korzystanie z takiego oprogramowania niesie za sobą szereg korzyści. Jest to z pewnością tańsza alternatywa oprogramowania komercyjnego, ale też niezwykle ciekawe narzędzie, które ma ogromny potencjał. Opowiemy o tym w naszym artykule.
Open source – co to?
Odpowiadając na pytanie: open source co to jest? Otóż jest to oprogramowanie, które można w pełni legalnie i nieodpłatnie kopiować, gdyż zezwala na to jego licencja. Kod źródłowy oprogramowania open source jest więc ogólnodostępny. W zależności od licencji – można ten kod dowolnie modyfikować, jak też rozpowszechniać.
Oprogramowanie open source zapewnia użytkownikowi dużą elastyczność, gdyż pozwala dopasować je do własnych potrzeb, skupiając się na rozwijaniu pożądanych funkcjonalności i eliminowaniu tych, które są zbędne. Można to robić samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnego dewelopera.
Do najważniejszych zalet korzystania z tego typu oprogramowania należą:
- Niższy koszt – licencje open source są tańsze niż oprogramowanie komercyjne.
- Ulepszanie – otwarte oprogramowanie komputerowe umożliwia ciągłe testowanie oraz ulepszanie przez społeczność programistów.
- Szybki rozwój – szeroko zakrojona współpraca społeczności programistów sprawia, że open source ulega szybkiemu rozwojowi. Jest sprawnie aktualizowane i ulepszane zdecydowanie szybciej niż oprogramowanie zamknięte.
- Innowacje – open source to idealna przestrzeń do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Zdolni programiści mogą swobodnie eksperymentować z kodem źródłowym i wprowadzać nowe funkcjonalności.
- Bezpieczeństwo – dzięki dostępowi do kodu źródłowego można na bieżąco monitorować bezpieczeństwo i w porę wychwycić wszelkie luki w tym zakresie (a następnie szybko je usunąć).
Licencja open source – jakie są rodzaje licencji?
Wspomnieliśmy o tym, że oprogramowanie open source zapewnia szeroki dostęp do kodu źródłowego. Niemniej istnieją różne rodzaje licencji open source, które zapewniają różny zakres możliwości modyfikowania oprogramowania. Obowiązują też pewne zasady co do dystrybuowania oprogramowania open source i jego zmodyfikowanych wersji.
Licencje umożliwiające zarządzenia oprogramowaniem open source to przede wszystkim:
- Licencja GNU General Public License (GPL);
- Licencja Apache;
- Licencja MIT;
- Licencja BSD i wiele innych.
Oprogramowanie open source – wady i zalety open source
O zaletach oprogramowania pisaliśmy już wcześniej. Należą do nich przede wszystkim: otwarty kod źródłowy i jego powszechna dostępność, elastyczność oprogramowania i możliwość nieustannego ulepszania, bezpieczeństwo, niskie koszty i możliwość współpracy z programistami.
Nasuwa się jednak pytanie: czy oprogramowanie ma jakieś wady? Open source nie jest objęte wsparciem technicznym, tak jak ma to miejsce w przypadku klasycznego, zamkniętego kodu źródłowego. Ponadto mogą wystąpić problemy z kompatybilnością z innym oprogramowaniem czy urządzeniem. Niektórzy użytkownicy wskazują na fakt, że oprogramowanie jest dość skomplikowane w obsłudze i wdrożeniu.
Niemniej zalety przeważają nad wadami tego oprogramowania. Warto też pamiętać, że do obsługi i modyfikacji oprogramowania można zaangażować doświadczonego dewelopera. Dzięki temu uzyskamy oprogramowanie skrojone na miarę i w pełni odpowiadające na nasze potrzeby.
—
Artykuł sponsorowany